Aday Öğrenciler

 
Değerli Öğrenciler,

Çankaya Üniversitesi Mühendislik Fakültesine hoş geldiniz.

Belki bu yıl aramıza katılacaksınız ve belki de yakın bir gelecekte mezunumuz olacaksınız.

Mühendislik Fakültemiz 1997 yılında Bilgisayar Mühendisliği ve Endüstri Mühendisliği bölümleri ile eğitime başlamış, 2001 yılından itibaren Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümü Fakültemiz bünyesinde öğrenci almaya başlamıştır. 2011 yılında Makine Mühendisliği, Malzeme Bilimi ve Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği ve İnşaat Mühendisliği bölümlerinin ve 2014 yılında Elektrik-Elektronik Mühendisliği ve 2019 yılında Yazılım Mühendisliği bölümlerinin kurulması ile Fakültemizdeki bölüm sayısı dokuz olmuştur.

Bölümlerimiz bu güne kadar yaklaşık 3200 lisans mezunu yetiştirdi. Hepsi saygın şirketlerde, kurum ve kuruluşlarda çalışıyor. Bir kısmı kendi işini kurdu.

Bölümlerimizin lisans programları yanında 12 lisansüstü programı da bulunmaktadır (3 Doktora programı, 9 Yüksek Lisans programı). Lisans ve lisansüstü programlarımız yıllar içinde gelişip, çağa ayak uydurarak değişmektedir.

Oldukça geniş ve tecrübeli bir öğretim elemanı kadromuz var. Toplam 92 tam zamanlı öğretim elemanımızın 60’ı öğretim üyesi (15 profesör, 9 doçent ve 36 doktor öğretim üyesi), 32’si ise öğretim görevlisi ve araştırma görevlisi. Tam zamanlı öğretim elmanı başına (92) lisans programlarımızdaki öğrenci sayısı (2240) =2240/92=24’dür.

Kütüphanemiz belki de Türkiye’nin en modern kütüphanesidir. Tüm bilimsel veri tabanlarına üye.

Laboratuvarlarımız en modern cihazlarla donatılmıştır. Mühendislik Fakültemizde toplam 48 laboratuvarımız mevcuttur. Bunların 15’i Araştırma, 33’ü ise eğitim-öğretim laboratuvarıdır.

2011’de taşındığımız Yeni Kampusumuzda dershanelerimiz akıllı tahtalarla donatılmıştır. Modern, hijyenik, 5 yıldızlı özelliklere sahip bir ortamda yaşam sürüyor.

Üniversite sıralamalarında üniversitemiz iyi bir konumdadır. Makake ve atıf sayıları, öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı gibi ölçütleri kullanarak akademik performanslara göre tüm dünya üniversitelerinin sıralamasını yapan URAP’ın en son sıralamasına (2018-2019) göre Çankaya Üniversitesi Türkiye’deki vakıf üniversiteleri arasında 6. Sırada yer almaktadır (Tablo 1).

TABLO 1. URAP SIRALAMASI (2018-201)- TÜRKİYE VAKIF ÜNİVERSİTELERİ

Önce kurulan bölümlerimizin (Bilgisayar Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği) Lisans Programları ilk defa 2013 yılında MÜDEK Akreditasyonu aldılar. İkinci raund MÜDEK değerledirmesi Bilgisayar Mühendisliği ve Endüstri Mühendisliği bölümlerimiz için 2018 yılında yapıldı ve bu bölümler 2013 yılına kadar tekrar akredite oldular. Bu sertifikaya sahip bölümlerin diplomaları bütün dünyada tanınmaktadır.

Eğitim-öğretim programında bir kalite güvencesi sağlayan bu süreç fakültemiz bünyesinde diğer bölümlerimizde de uygulanmaya başlamıştır. Yakın zamanda bu bölümlerimiz de (yeterli mezun sayısına ulaştıklarında) MÜDEK akreditasyonuna başvuracaklar.

Bilgisayar Mühendisliği ve Endüstri Mühendisliği bölümlerimizin MÜDEK Akreditasyon Sertifikalarını ve Eur-Ace belgelerini de aşağıda sunuyorum.

Fakültemiz bölümlerindeki mevcut öğrencilerin burs durumlarını Tablo 2’de görebilirsiniz.

TABLO 2. Mühendislik Fakültesi Lisans Öğrencilerinin Burs Durumu (2017-2018)

Görüldüğü gibi, çok fazla burs imkânımız var. Öğrencilerimizin neredeyse %80’i çeşitli oranlarda bursludur.

Öğrenim hayatınız boyunca bursunuz hiç kesilmemektedir. Bu önemli bir farkımız.

Ayrıca burssuz girseniz bile, öğrenim esnasında çalışıp, not ortalamanızı 4.00 tam not üzerinden 3.00 üzerine çıkarırsanız not ortalamanızın yüksekliğine göre artan oranlarda destek kazanabiliyorsunuz.

Üniversitemizin Aday Öğrenciler sayfasından burs imkânları bölümünü mutlaka okuyunuz http://kutuphane.cankaya.edu.tr/yonergeler/

Şimdi mühendislik fakültesi sayfamızı (http://muhf.cankaya.edu.tr/) ve buradan ilgilendiğiniz bölümümüzün örün sayfasını (web sayfası) incelemenizi öneriyorum.

Fakültemizde çift anadal ve yandal programlarına da başvurabilir ve kriterleri sağladığınız zaman ana dalınız yanında bu eğitimleri de alabilirsiniz.

Ayrıca Erasmus, AIESTE ve Farabi gibi değişim programlarından da yararlanabilirsiniz.

Mühendislik Fakültesinde sadece seçeceğiniz alanınızda eğitilmenizi değil sosyal yönlerinizi, yeteneklerinizi ve hobilerinizi de geliştirmeyi hedefliyoruz. Üniversitemizde 70’den fazla öğrenci topluluğu bulunmaktadır. Yapay Zeka, Bilgisayar Mühendisliği, Oyun Yazılımı ve Gelştirme, Endüstri Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Satranç, FutureTech gibi topluluklar bunlara örneklerdir. Üniversite sayfamızdan Öğrenci Toplulukları hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Umarım Üniversitemiz, Fakültemiz ve Bölümlerimizi beğenmişsinizdir. O zaman burayı tercih edebilirsiniz.

Sağlık, huzur, mutluluk ve başarılar dilerim.

Seçiminiz siz ve aileniz için hayırlı olsun.

 


Duyuru : Çankaya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanlığına Dilekçe Verecek Öğrencilerin Dikkatine. Bilgi için tıklayınız.
toggle