Aday Öğrenciler

 

Değerli Öğrenciler,

Çankaya Üniversitesi Mühendislik Fakültesine hoş geldiniz.

Belki bu yıl aramıza katılacaksınız ve belki de yakın bir gelecekte mezunumuz olacaksınız.

Mühendislik Fakültemiz 1997 yılında, yani 18 yıl önce kuruldu. İlk kurulan 3 bölümümüz bu güne kadar yaklaşık 1800 mezun yetiştirdi. Hepsi saygın şirketlerde, kurum ve kuruluşlarda çalışıyor. Bir kısmı kendi işini kurdu.

Lisans ve lisansüstü programlarımız yıllar içinde gelişip, çağa ayak uydurarak değişmektedir.

Oldukça geniş ve tecrübeli bir öğretim üyesi kadromuz var. Toplam 102 öğretim elemanımızın 56’sı yardımcı doçent ve üstü (13 profesör, 7 doçent ve 36 yardımcı doçent), 46’sı ise öğretim görevlisi, araştırma görevlisi ve uzman. Öğretim elmanı başına (102) lisans programlarımızdaki öğrenci sayısı (1856) =1856/102=18.2’dir. OECD Ortalaması 15.6, Türkiye ortalaması 22 olduğu göz önüne alındığında fakültemizin bu ölçütte oldukça iyi bir durumda olduğu görülür.

Kütüphanemiz belki de Türkiye’nin en modern kütüphanesidir. Tüm bilimsel veri tabanlarına üye.

Laboratuvarlarımız en modern cihazlarla donatılmıştır. Mühendislik Fakültemizde toplam 47 laboratuvarımız mevcuttur. Bunların 16’sı Araştırma, 31’i ise eğitim-öğretim laboratuvarıdır.

Fakültemizin sayfasından (http://muhf.cankaya.edu.tr/) laboratuvarlarımızda bulunan cihazları ve ölçü aletlerini inceleyebilirsiniz.

2011’de taşındığımız Yeni Kampusumuzda dershanelerimiz akıllı tahtalarla donatılmıştır. Modern, hijyenik, 5 yıldızlı özelliklere sahip bir ortamda yaşam sürüyor.

Tıp fakültemiz olmadığı halde, yayın, atıf ve yayınların sürekliliğini gösteren h-endeksi bakımından 60 vakıf üniversitesi içinde altıncı sıradayız.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının geçen yıl yayımladığı Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksine göre 182 üniversite içinde 22. Sıradayız. Bu da sanayi ile işbirliğinde aktif bir üniversite olduğumuzu göstermektedir.

Geçtiğimiz yıl içinde TÜBİTAK tarafından verilen Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) desteğini alan 5 üniversiteden birisi olduk.

Mühendislik Fakültemizde toplam 8 Bölümümüz var. Bunların 3’ü kuruluş tarihinde (1997) kurulmuş veya kurulmaya başlanmış. Birçok mezun vermişler şimdiye kadar. Yüksek Lisans ve Doktora programları da yürütüyorlar. Bunlar :

1-Bilgisayar Mühendisliği

2-Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği

3-Endüstri Mühendisliği bölümlerimizdir.

Bu bölümlerimizin Lisans Programları Mayıs 2013’te MÜDEK Akreditasyonu aldılar. Bu sertifikaya sahip bölümlerin diplomaları bütün dünyada tanınmaktadır.

MÜDEK değerlendirmesi sonucunda bu bölümlerimizin akreditasyonu onaylandı. Bu bölümlerimizden alacağınız diploma Dünyanın her yerinde saygın ve geçerli bir diploma. MÜDEK akreditasyonu, yani eğitim-öğretim programında bir kalite güvencesi sağlayan bu süreç fakültemiz bünyesinde diğer 5 bölümümüzde de uygulanmaya başlamıştır. 3 yıl mezun verdikten sonra bu bölümlerimiz de MÜDEK akreditasyonuna başvuracaklar.

3 bölümümüzün MÜDEK Akreditasyon Sertifikalarını ve Eur-Ace belgelerini de aşağıda sunuyorum.

SERTİFİKALAR

basari_siralamasi_1
basari_siralamasi_2
basari_siralamasi_3
basari_siralamasi_4
basari_siralamasi_5
basari_siralamasi_6

Tüm bölümlerimizin geçen yıla (2014) ait kontenjanları ve burs miktarına göre oluşan puanlarını da değerlendirmeniz için aşağıda sunuyorum:

2015 Kontenjan

Görüldüğü gibi, çok fazla burs imkânımız var. Öğrencilerimizin neredeyse %80’i çeşitli oranlarda bursludur.Öğrenim hayatınız boyunca bursunuz hiç kesilmemektedir. Bu önemli bir farkımız.

Ayrıca burssuz girseniz bile, öğrenim esnasında çalışıp, not ortalamanızı 4.00 tam not üzerinden 3.00 üzerine çıkarırsanız not ortalamanızın yüksekliğine göre artan oranlarda destek kazanabiliyorsunuz.

Üniversitemizin Aday Öğrenciler sayfasından burs imkânları bölümünü mutlaka okuyunuz http://kutuphane.cankaya.edu.tr/yonergeler/

2011 yılında kurulan diğer bölümlerimiz ise:

4-İnşaat Mühendisliği

5-Makine Mühendisliği

6-Malzeme Bilimi ve Mühendisliği

7-Mekatronik Mühendisliği’dir.

2014 yılında da

8-Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümümüzü kurduk.

Bu bölümlerimiz lisans programları yanında 8 lisansüstü programı da yürütmektedir (1 Doktora programı, 7 Yüksek Lisans programı).

Bundan sonra eğer vaktiniz varsa sizi Fakülte Tanıtım sunumu ile baş başa bırakıyorum. Orada fakültemiz ile ilgili her türlü bilgiyi açık, kısa ve net olarak bulacaksınız. Fakülte Tanıtım sunumu için tıklayınız.

Şimdi mühendislik fakültesi sayfamızı (http://muhf.cankaya.edu.tr/) ve buradan ilgilendiğiniz bölümümüzün örün sayfasını (web sayfası) incelemenizi öneriyorum.

Fakültemizde çift anadal ve yandal programlarına da başvurabilir ve kriterleri sağladığınız zaman ana dalınız yanında bu eğitimleri de alabilirsiniz.

Ayrıca Erasmus, AIESTE ve Farabi gibi değişim programlarından da yararlanabilirsiniz.

Mühendislik Fakültesinde sadece seçeceğiniz alanınızda eğitilmenizi değil sosyal yönlerinizi, yeteneklerinizi ve hobilerinizi de geliştirmeyi hedefliyoruz. Üniversitemizde 50’den fazla öğrenci topluluğu bulunmaktadır. Yapay Zeka, Elektronik Tasarım, Endüstri Mühendisliği, FutureTech gibi topluluklar bunlara örneklerdir. Üniversite sayfamızdan Öğrenci Toplulukları hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Umarım Üniversitemiz, Fakültemiz ve Bölümlerimizi beğenmişsinizdir. O zaman burayı tercih edebilirsiniz.
Sağlık, huzur, mutluluk ve başarılar dilerim.

Seçiminiz siz ve aileniz için hayırlı olsun.


Duyuru : Çankaya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanlığına Dilekçe Verecek Öğrencilerin Dikkatine. Bilgi için tıklayınız.
toggle