×
WEB MAIL TELEFON REHBERİ ÖĞRENCİ BİLGİ SİSTEMİ AÇILAN DERSLER UZAKTAN EĞİTİM KAMPÜSTE YAŞAM KÜTÜPHANE PORTALI ULAŞIM
muhendislik-fakultesi

Çankaya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi 1997 yılında Bilgisayar Mühendisliği ve Endüstri Mühendisliği Bölümleri ile eğitime başlamış, 2001 yılından itibaren Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü de öğrenci almaya başlamıştır. 2011 yılında Makine Mühendisliği, Malzeme Bilimi ve Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği ve İnşaat Mühendisliği Bölümlerinin, 2014 yılında Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümünün ve 2019 yılında Yazılım Mühendisliği Bölümünün kurulması ile Fakültemizdeki bölüm sayısı dokuza ulaşmıştır. Bölümlerimizin lisans programları yanında 3’ü doktora, 9’u yüksek lisans olmak üzere 12 lisansüstü programı da bulunmaktadır.

Mühendislik Fakültesinin yetkin ve tecrübeli bir akademik kadrosu bulunmaktadır. Toplam 86 tam zamanlı öğretim elemanımızın 57’si öğretim üyesi (14 profesör, 6 doçent ve 37 doktor öğretim üyesi), 29’u ise öğretim görevlisi ve araştırma görevlisidir. Tam zamanlı öğretim elemanı başına lisans programlarımızdaki öğrenci sayısı 27’dir.

Laboratuvarlarımız modern cihazlarla donatılmıştır. Mühendislik Fakültemizde toplam 48 laboratuvarımız mevcuttur. Bunların 15’i Araştırma, 33’ü ise eğitim-öğretim laboratuvarıdır.

Fakültemizde eğitim öğretime ilk başlayan bölümlerimizin (Bilgisayar Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği) Lisans Programları ilk defa 2013 yılında MÜDEK Akreditasyonu almışlardır. İkinci dönem MÜDEK değerlendirmesi Bilgisayar Mühendisliği ve Endüstri Mühendisliği bölümlerimiz için 2018 yılında yapılmış ve bu bölümler 2023 yılına kadar tekrar akredite olmuşlardır. Bu sertifikaya sahip bölümlerin diplomaları bütün dünyada tanınmaktadır. Eğitim-öğretim programında bir kalite güvencesi sağlayan bu süreç Fakültemiz bünyesinde diğer bölümlerimizde de uygulanmaya başlamıştır. Yakın zamanda bu bölümlerimiz de MÜDEK akreditasyonuna başvuracaklardır.

Bölümlerimizin eğitim öğretim dili İngilizcedir. Derslerimizin birçoğu teori ve uygulama olarak iki kısımdan oluşmaktadır. Ayrıca uygulamaya yönelik becerileri kazandırmak amacıyla öğrencilerimizin yaz aylarında staj yapmaları sağlanmaktadır. Öğrencilere, önceki derslerde edindikleri bilgi ve yetenekleri kullanacakları, mühendislik standartlarını ve gerçekçi koşulları/kısıtları (ekonomi, çevre sorunları, sürdürülebilirlik, üretilebilirlik, etik, sağlık, güvenlik, sosyal sorunlar gibi) içeren ana tasarım deneyimi son sınıftaki mezuniyet projesi dersleri ile kazandırılmaktadır. Projelerin önemli bir kısmının konusu, sanayi kuruluşlarının ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde ve onlarla birlikte belirlenmekte, ilgili sanayi kuruluşlarında yürütülmektedir.

Girişimci, yaratıcı ve lider mühendisler yetiştirmeyi hedefleyen Fakültemiz bu güne kadar yaklaşık 3200 lisans mezunu yetiştirmiştir. Mezunlarımızın bir kısmı kendi işini kurmuştur. Diğerleri ise saygın şirketlerde, kurum ve kuruluşlarda çalışmaktadır.