×
WEB MAIL TELEFON REHBERİ ÖĞRENCİ BİLGİ SİSTEMİ AÇILAN DERSLER UZAKTAN EĞİTİM KAMPÜSTE YAŞAM KÜTÜPHANE PORTALI ULAŞIM

    Mühendislik, bilimsel düşünce sistematiği ile insanlık isterleri doğrultusunda ekonomik ve sosyal güçleri yönlendirerek uygarlığın gelişmesine katkıda bulunan ve insanlığın yaşam koşullarını iyileştirmeye yönelik bir meslek olarak tanımlanabilir. İyi yetişmiş bir mühendis, bilim yoluyla elde edilmiş tüm bilgilerden, akıl ve deneyim yoluyla somut sentezler çıkarır; yöntemleri, zamanı, çevreyi, mali ve fiziksel kaynaklar ile kısıtları en iyi şekilde değerlendirerek sorunlara uygulanabilir çözümler ve tasarımlar yaratır.

    Bu amaçla Çankaya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, öğrencilerine çağdaş gereksinimleri karşılayacak yeteneklerle donatan eğitim programları uygulamaktadır. Fakültemizde açılan programlar ülkemiz ihtiyaçları gözetilerek sanayi ve meslek kuruluşları ile sürdürülen işbirliği çerçevesinde hazırlanmakta ve yenilenmektedir. Fakültemiz, bu yaklaşımla, girişimci, yaratıcı ve lider mühendisler yetiştirmeyi hedeflemektedir. Mezunlarımızın bir kısmı kendi işini kurmuştur. Diğerleri ise saygın şirketlerde, kurum ve kuruluşlarda çalışmaktadır.

   Mühendislik Fakültesinde seçtiğiniz alandaki teknik eğitiminizin yanında, iş yaşamınızda başarılı bireyler olmanıza yardımcı olması için sosyal yönlerinizi, yeteneklerinizi ve hobilerinizi de geliştirmeyi hedefliyoruz. Üniversitemizde çok sayıda öğrenci topluluğu bulunmaktadır. Yapay Zeka ve Robotik, Bilgisayar Mühendisliği, Oyun Yazılımı ve Geliştirme, Endüstri Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Satranç, Future Tech, Müzik, Tiyatro gibi topluluklar bunlara örneklerdir. Üniversite sayfamızdan Öğrenci Toplulukları hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

   Fakültemizde çift anadal ve yandal programlarına da başvurabilir ve kriterleri sağladığınız zaman ana dalınız yanında bu eğitimleri de alabilirsiniz. Ayrıca Erasmus gibi değişim programlarından da yararlanabilirsiniz.

   Üniversitemizde burslar hiçbir zaman kesilmemektedir. Öğrencilerimizin yaklaşık %80’i çeşitli oranlarda bursludur. Ayrıca, öğrenim esnasında not ortalamanızı 4.00 tam not üzerinden 3.00 üzerine çıkarırsanız not ortalamanızın yüksekliğine göre artan oranlarda akademik başarı indiriminden de faydalanmanız söz konusu olacaktır.

   Öğrenim hayatınız boyunca bölümlerinize vermeniz gerekebilecek çeşitli dilekçeler için hazır formlar geliştirilmiştir. Bu formlara Dekanlık sayfasında ulaşabilirsiniz.

   Hepinize hoş geldiniz diyor, Çankaya Üniversitesinde mutlu, başarılı ve sağlıklı bir eğitim öğretim dönemi diliyorum.

Prof. Dr. Sıtkı Kemal İder

Dekan