×
WEB MAIL TELEFON REHBERİ ÖĞRENCİ BİLGİ SİSTEMİ AÇILAN DERSLER UZAKTAN EĞİTİM KAMPÜSTE YAŞAM KÜTÜPHANE PORTALI ULAŞIM

Üniversitemiz bünyesinde Makine Mühendisliği Bölümü çatısı altında faaliyetlerini sürdürecek olan Çankaya Üniversitesi Kaynak Atölye’mizin gerekli kaynak makinaları, yardımcı ekipmanları, koruyucu ekipmanlar ve eğitim amaçlı olarak tüketilecek sarf malzemeleri %60’ı Üniversitemiz yatırımı ile, %40’ı da Ankara Kalkınma Ajansı desteği ile satın alınmış, atölyedeki ışık duvarları ve kaynak masaları üniversitemizde var olan işgücü ile tamamlanmış ve Atölye 9 Nisan 2015 tarihinde hizmete girmiştir. Kaynak Atölye’mizin Üniversitemize sağlayacağı yararlar aşağıda özetlenmiştir.

1) Mühendislik Fakültesi bünyesinde verilen; a) ME 210 Manufacturing Processes (Makine ve Mekatronik Müh. bölümlerindeki öğrencilerin aldığı zorunlu ders), b) ME 243 Fundamentals of Manufacturing Processes (Endüstri Müh. bölümündeki öğrencilerin aldığı zorunlu ders) kapsamlarında öğrencilere kaynak uygulamaları yaptırabilme, c) ME 102 Mechanical Engineering Orientation (Makine Müh. Bölümü zorunlu dersi) ve d) MECE 102 Introduction to Mechatronics Engineering (Mekatronik Müh. Bölümü zorunlu dersi) derslerinde 1. sınıf öğrencilerine kaynak makinaları ile ilgili tanıtım/demo yapılması (öğrencilere fakülte laboratuvar altyapı imkanlarını tanıtarak bölümlerini sevdirme amaçlı).

2) Mühendislik Fakültesi bünyesinde yürütülen bitirme projelerinde ve lisansüstü tezlerde kullanılması düşünülen makine, cihaz, deney sistemleri, vb üretilmesi aşamasında gereken kaynaklı imalat işlerinin yapılması.

3) “Kaynakçı sertifikası/belgesi” ve/veya “kurs katılım belgesi” almak isteyen kaynakçılara veya kaynakçı olmak isteyen kişilere (her seferinde en fazla 12 kişilik bir grup halinde) SEDAM üzerinden ücretli eğitimlerin verilebilmesi.

4) Fakültemiz ve üniversitemiz bünyesindeki teknisyen, bakım-onarım personeli ve diğer teknik personele kaynak eğitimi verilmesi. Bu sayede eğitim alan personelin üniversite içi öğrenci laboratuvarlarında ve sanayiye verilecek ücretli kaynak eğitimlerinde görev almasının sağlanması.

5) Üniversitemiz bünyesindeki kaynak işleri içeren bakım-onarım-tadilat işlerine katkı sağlanması.

Kaynak Atölyemizde bulunan kaynak makinaları ve malzemeler şunlardır:

1) 4 Adet MIG/MAG kaynak makinası ve teçhizatları
2) 3 adet TIG kaynak makinası ve teçhizatları
3) 2 adet redresör (örtülü elektrot) kaynak makinası ve teçhizatları
4) Kaynak makinaları için gerekli gaz, kaynak teli ve elektrotlar (sarf malzemeleri)
5) Kaynak eğitimleri sırasında kullanılacak kesilmiş temrinlik kaynak malzemeleri ve değişik tip ve kalınlıkta sac malzemeler
6) Temrinlik malzeme hazırlamada kullanılacak giyotin makas, kollu makas, oksijenle kesme şalomesi ve gazları
7) Kaynaklı numune inceleme amaçlı masalar, taş, örsler ve diğerleri.
8) İş sağlığı ve iş güvenliği amaçlı kıyafetler, önlükler, maskeler ve koruyucu camlar.

??????????

??????????

??????????

??????????

??????????

Duyuru : Çankaya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanlığına Dilekçe Verecek Öğrencilerin Dikkatine. Bilgi için tıklayınız.
toggle