×
WEB MAIL TELEFON REHBERİ ÖĞRENCİ BİLGİ SİSTEMİ AÇILAN DERSLER UZAKTAN EĞİTİM KAMPÜSTE YAŞAM KÜTÜPHANE PORTALI ULAŞIM

Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ziya Esen’in yürütücülüğünü yaptığı ve Öğr. Gör. Ezgi Bütev Öcal’ın bursiyer olarak görev aldığı TÜBİTAK 112M341 No’lu  “Biyomedikal Uygulamalar için Gözenekli Ti6Al7Nb İmplant Alaşımlarının Hidrothermal Yöntemlerle Yüzey Aktivasyonu ve Karakterizasyonu’’ başlıklı proje, TÜBİTAK Araştırma Destek Programları Başkanlığı tarafından yüksek başarı ile sonuçlanan projeler için verilen “Proje Performans Ödülü’ne” layık görüldü.

‘Biyoaktif kaplamalar geliştirildi’

Proje yürütücüsü Doç. Dr. Ziya Esen, “Proje kapsamında, vücudun çeşitli bölgelerinde kullanılan titanyum esaslı implantlarda (diz, diş, kalça) kemik oluşumunu hızlandırmak ve tedavi sürecini kısaltmak için sodyum, kalsiyum ve magnezyum esaslı biyoaktif kaplamalar geliştirilmiştir. Kaplamaların insan vücudunda kullanımını mümkün hale getirmek için çalışmalar devam etmekte olup, canlı doku ve hücre testleri tamamlanma aşamasına gelmiştir” açıklamasında bulundu.

En iyi ‘tez’  ödülüne layık görüldü

Akademisyenlerimizin uzun süredir üzerinde çalıştığı proje, aynı zamanda uluslararası indekslerde (SCI) de adından söz ettirdi. Toplam 3 yayın yapılan, uluslararası kongrelerde 6 bildiri sunulan proje ile ilgili 2 de yüksek lisans tezi tamamlandı. ODTÜ Metalurji ve Malzeme Mühendisliği ile ortaklaşa gerçekleştirilen yüksek lisans tezi ODTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü tarafından “En İyi Tez Ödülü’nü de kazandı.